Nic co słodkie nie jest nam obce

Cukier zdominował dietę ludzi – przynajmniej tak można wyrażać się o Polakach, u których roczne spożycie słodkich kryształów wynosi pięćdziesiąt kilogramów na osobę. Tak podają statystyki, przy czym trzeba zakładać, że jest to średnia wyliczona na podstawie sprzedażowych danych i że wcale może nie dotyczyć osób unikających cukru. Te rekordowe ilości mają wpływ na stan uzębienia Polaków. Dane jasno pokazują, że blisko 99% dorosłych osób ma do czynienia z atakującą ich zęby próchnicą, a bardzo często chorobie towarzyszy chociażby zapalenie dziąseł. Młode pokolenia są zainfekowane próchnicą w prawie 92%, a na ten fatalny wynik ma też wpływ likwidacja szkolnych gabinetów stomatologicznych oraz przerażające ilości zjadanych słodyczy. Zakaz sprzedaży słodkości w sklepikach szkolnych miał dobrą intencję, ale nie przewidział luki w postaci przejścia uczniów z terenu szkoły na drugą stronę ulicy, tam gdzie jest sklep spożywczy. Stan uzębienia Polaków niezbyt wiele różni się od kondycji zębów Wietnamczyków. Nie jest to chlubne porównanie, bo w rzeczy samej ten procentowy rekord jest fatalny.

Jak pozbyć się cukru z diety? To cukier powoduje otyłość i próchnicę – nikt o zdrowym rozsądku nie powinien temu zaprzeczać. Cukier wkładany do jamy ustnej budzi paciorkowca o nazwie Streptococcus mutans, który tylko czeka na słodką pożywkę, dzięki której zaczyna budować płytkę nazębną, którą może usunąć dentysta (dentysta-stomatolog.com). Zawsze winę za próchniczy stan rzeczy zrzuca się na tę właśnie bakterię, ale przecież ona wchodzi w skład flory bakteryjnej jamy ustnej i sama nie może sięgnąć do cukiernicy po cukier. Dlatego tak ważne dla zdrowia zębów jest odstawienie wszelkich słodyczy z jadłospisu. Przy czym nie warto jest czynić tego gwałtownie – organizm uzależniony od cukru może wykazywać różne reakcje, wprawiać w złe samopoczucie i obniżony nastrój. Wychodzić z cukru trzeba powoli, wtedy można liczyć na efekt trwały. Nie ma co zastępować cukru słodzikiem, gdyż jego przeciwnicy co rusz wynajdują jego wady. Można zastanowić się nad stosowaniem miodu, ale żadna słodycz nie jest dobra dla zębów. Próchnica nie znosi diety bogatej w zielone warzywa. Witaminy A, C, D, E i K oraz sole mineralne to fundamenty diety antypróchniczej, co może potwierdzić podczas wizyty kontrolnej stomatolog.