Wada wymowy? Dentysta sprawdzi, czy powodem nie są zęby

Wiele osób bagatelizuje problemy ze swoimi zębami, ignoruje ból lub do dentysty chodzi tylko wtedy, gdy staje się on nie do wytrzymania. Tymczasem dentyści apelują, że z pozoru błaha dolegliwość może się okazać tragiczna w skutkach, zwłaszcza że od prawidłowego funkcjonowania zębów zależy też wiele innych aspektów działania ludzkiego organizmu. Na przykład różne wady wymowy, seplenienie czy nawet chrapanie może być wynikiem nieprawidłowego zgryzu.

Zaskakujące fakty
Podczas standardowej kontroli dentystycznej warszawscy stomatolodzy mają obowiązek sprawdzić zęby nie tylko pod kątem nieprawidłowości wynikający z ubytków, nadłamań, próchnicy, ale również w kontekście prawidłowego zgryzu. W tym celu pacjent najczęściej przygryza specjalny papierek, na którym odcina się zarys zębów, a dentysta porównuje obie jego części, sprawdzając, czy górna i dolna szczęka nakłada się na siebie równo. Zły zgryz, nierówno rosnące zęby, zbyt duże przerwy i przestrzenie między nimi lub niewłaściwie nakładające się połówki szczęki mogą mieć przykre konsekwencje. Nie tylko w kwestii samego gryzienia – w skrajnych przypadkach nieprawidłowy gryz uniemożliwia pogryzienie pokarmu, co zmusza takie osoby do przyjmowania tylko płynnych posiłków. Wady zgryzu wpływają także na problemy z wymową, powodują seplenienie, świszczenie, niewyraźne wypowiadanie zgłosek (zwłaszcza mocnych, jak r, t czy z), mogą również być przyczyną chrapania.

Zapobieganie problemom
Z tego powodu szalenie ważne jest odpowiednie zapobieganie różnego rodzaju problemom ze zgryzem, co osiągnie się w prosty sposób – regularnie odwiedzając stomatologa. Na zwykłej standardowej wizycie każdy dentysta od razu rozpozna, czy zęby rosną prawidłowo, a jeśli dostrzeże jakieś niepokojące objawy, od razu skieruje pacjenta na dokładniejsze badania u ortodonty. Co ważne, takie kontrole należy zacząć jak najwcześniej; w przypadku dzieci już w momencie, gdy wypadają pierwsze mleczne zęby i zastępowane są stałymi. Leczenie nieprawidłowego zgryzu odbywa się najczęściej za pomocą specjalnych aparatów ortodontycznych, chociaż w niektórych przypadkach, gdy wada jest zbyt poważna, konieczna może być ingerencja chirurgiczna. Im jednak wcześniej zostanie zdiagnozowany problem i im szybciej zostanie podjęte leczenie, tym większa szansa, że wada zostanie wyleczona bez większych problemów i nakładów finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *